Romantické bývanie vo vintage štýle

Slovo vintage sa v spojení s bývaním začalo objavovať len nedávno. Výraz, ktorý pôvodne označoval staré dobré veci, sa stal obľúbeným a dnes tento štýl zdobí množstvo bytov a domov. Nápaditú kuchyňu, spálňu alebo obývaciu izbu si môžete vytvoriť aj vy sami. Stačí dodržať niekoľko základných pravidiel.

Vintage nie je retro

Závan starých čias, prírodné materiály, kvetinové vzory a tlmené odtiene tvoria základ každého vintage interiéru. A práve týmto sa odlišuje od retro štýlu, s ktorým si ho množstvo ľudí zamieňa. Retro sa naopak vyznačuje pestrými farbami a predovšetkým nábytkom z plastu a vinylu.

Predstavu o tom, čo je retro, získate z fotiek domácností 50., 60., a 70. rokov minulého storočia. Vintage štýl sa však inšpiruje ešte dávnejšou minulosťou. V mnohom sa totiž podobá interiérom z 20. až 60. rokov minulého storočia. Aj keď sa obe obdobia čiastočne prelínajú, použité materiály a farby vám zaručenie prezradia, o ktorý štýl sa jedná.   

Ako docieliť naozajstného vintage?

Pri zariaďovaní vášho domova musíte zabudnúť na plasty. Radšej sa zamerajte svoju pozornosť na drevo, bavlnu, kameň a kov. Nábytok by mal vypadať staro, mať na sebe patinu či praskliny.

Vintage interiér je plný oblých tvarov, vidieckych prvkov a zdrojov osvetlenia. Do každej izby okrem stropného svetla postavte aj stojacie lampy a stolné lampičky. Pocit domova vytvoríte aj vhodne zvolenými záclonami, kobercami, dekami a malými vankúšikmi. Nevyhýbajte sa pastelovým odtieňom, kvetinovým vzorom a iným ornamentom.

Ku skrášleniu priestoru môžete použiť aj tapetu so zaujímavým vzorom. Prevaha ružovej, bielej alebo zemitých tónov navodí kľudnú a romantickú atmosféru.             

Nežná a útulná spálňa

Victoria Adelaide toaletný stolík
Victoria Adelaide

Pokiaľ zariaďujete spálňu, nechajte si v nej kúsok miesta len sama pre seba. Nič nevytvorí ten správny princeznovský pocit tak, ako kútik, v ktorom sa môžete skrášľovať. Toaletný stolík dominuje každej správnej vintage spálni.

Okrem starožitných skríň a postelí s vysokým čelom, je to práve toaletka, ktorá vnesie do priestoru eleganciu a nežnosť. A nakoniec starožitná lampa, zrkadlo s mohutným rámom, staré fotografie alebo originálne šperkovnice – to sú niektoré z doplnkov, ktoré vo vašej spálni nesmú chýbať.

Kvalitný starý nábytok

Vintage štýl oceňuje nábytok, na ktorom sa už podpísal čas, ale stále ešte dokáže urobiť dobrú službu. Kvalitné veci, ktoré používali už naši starí rodičia, objavíte v starožitníctve, bazároch alebo doma na povale.  

Nevadia ani nerovnosti materiálu alebo známky toho, že sa už nábytok používal už nejaký ten čas dozadu. Rozhodne sa nemusíte báť ani kombinácie starších prvkov s novými výrobkami.

Pri zariaďovaní sa ale sústreďte, aby spolu jednotlivé prvky ladili a štýlovo sa nelíšili od zbytku interiéru. Každú izbu môžete vyzdobiť zvlášť. Estetická stránka je veľmi dôležitá, ale nábytok by mal byť predovšetkým praktický…