História toaletných stolíkov

Toaletné stolíky nie sú len tak obyčajnými kusmi nábytku – hovoria nám mnoho o spoločnosti a jej vkuse naprieč storočiami. Vzhľad toaletiek, ako ich poznáme dnes, sa začal formovať v 17. storočí, no za ich predchodcov sa považujú menšie drevené škatuľky, ktoré sa našli už v hrobkách v starovekom Egypte. Boli plné rôznych parfumov, farieb na tvár, mastičiek či dokonca ručných zrkadielok, ktoré však ešte neboli zo skla, ale z lešteného kovu. To, že sa tieto 3000-ročné boxy našli v hrobkách, naznačuje, aké dôležité bolo pre ľudí vylepšovať svoj výzor a zvyšovať tak svoj spoločenský status. A tak to ostalo až dodnes.

Tak, ako mali svoje “skrášľovcie” škatuľky Egypťania, tak boli i o mnoho storočí neskôr dôležité pre Francúzky. Tie si svoje drevené škatule s ornamentmi brávali, ako sa na správne dámy patrí, všade so sebou a volali ich necessaires. Toto slovo, i keď poslovenčené, poznáme dodnes i my – nesesér – označuje taštičku s kozmetikou a líčidlami.

I keď sa tieto drevené boxy dali brať všade so sebou, správna dáma potrebovala na dôkladnú úpravu svojho zovňajšku predsa len väčší pokoj. A tak koncom 17. storočia niekoho šikovného napadlo položiť tento box na stolík a priložiť k nemu stoličku – a toaletný stolík bol na svete! V 18. storočí začala popularita takýchto stolíkov čoraz viac narastať a stal sa znakom akejsi spoločenskej prestíže. Najviac ho preslávila Madame de Pompadour, milenka francúzskeho kráľa Ľudovíta XV., ktorá bola považovaná za “trendsetterku” vtedajšej doby. Za toaletným stolíkom ju nájdeme na rôznych maľbách. Madame du Pompadour sa dokázala skrášľovať hodiny, no zároveň počas tohto procesu prijímala i návštevy. Stolík teda neslúžil len na vylepšovanie výzoru, ale bol tiež dôležitým miestom na stretávanie sa a debatovanie.

Ďalšou významnou Francúzkou, ktorá nedala na svoj toaletný stolík dopustiť, bola napríklad Marie Antoinetta, francúzska kráľovná a žena Ľudovíta XVI.

V 19. storočí už neboli toaletné stolíky v spálniach ničím výnimočným. V Európe sa začali vyrábať toaletky inšpirované gotikou, rokokom, renesanciou či viktoriánskym štýlom, ktoré sa vyznačovali rôznymi ozdobami, zložitosťou a vyrezávanými motívmi ako rastliny, kvety či vinice.

V Amerike bol dizajn toaletných stolíkov jednoduchší. Stali sa neodmysliteľným prvkom hollywoodskych filmov 20. až 30. rokov minulého storočia, ktoré ich veľmi spopularizovali. Tieto filmy boli bohaté na scény, keď hlavná hrdinka – femme fatale, sedela vo svojej spálni za elegantným toaletným stolíkom a vytvárala si dramatické líčenie očí či rúžovala pery. Samozrejme, toaletné stolíky sa nevyrábali len pre ženy. Mužom však slúžili väčšinou len na holenie, preto sa vyrábali stolíky s vyšším zrkadlom a bez taburetiek, keďže pri holení muži stáli.

V súčasnosti nájdeme na trhu toaletné stolíky mnohých štýlov a materiálov, nadizajnovaných od jednoduchých línií a farieb, cez zložitejšie až po vintage kusy. I dnes sú toaletky stále aktuálnym kusom nábytku – trh je zaplavený najrôznejšou kozmetikou a prípravkami, v ktorých musia mať dámy prehľad a poriadok. A samozrejme, každá žena má rada momenty, kedy sa venuje len a len sebe a skrášľuje sa. Toaletný stolík je preto pre tento účel ideálny. Ak sa chcete cítiť ako kráľovná či princezná a preferujete romantický štýl, naše vintage toaletné stolíky sú pre vás tie pravé!